- Strona Główna
- Technologia
- Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę?
Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę?
Na każdym kroku spotykamy się z nieustannymi wzrostami cen. Galopująca inflacja zdaje się nie zatrzymywać i pędzić ku dalszym podwyżkom. Nie ma takiej branży, która obniżyła swoje usługi przez ostatni rok. Przyszedł dla nas wszystkich ciężki czas, który sprawia, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw jest zmuszonych zamknąć własną działalność ze względu na długi. Obywatele najbardziej ucierpią finansowo płacąc rachunki za prąd, gaz, wodę czy produkt mający na ten moment największe zapotrzebowanie — węgiel. Jednak mimo ciągłych podwyżek popularność na panele fotowoltaiczne nadal nie spada. Od kilku lat utrzymuje się w gronie najszybciej rozwijających się technologii OZE. Jednak czy inwestycja w fotowoltaikę jest nadal opłacalna?
Nowy system rozliczania
Z roku na roku pojawia się coraz więcej możliwości technologicznych, które usprawniają przyszłym prosumentom niezawodną możliwość korzystania z energii odnawialnej. To spowodowało zmiany dot. objaśnień prawnych uregulowanych w tym roku, takie jak nowy system rozliczania za prąd na tzw. zasadzie net-billing. Oznacza to, że obecnie prosument może sprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii, a w przypadku niedoboru elektryczności z powrotem je odzyskać poprzez ich kupno. Aktualnym zabiegom wykorzystującym panele fotowoltaiczne pomaga uzyskanie wsparcia rządowego pod nazwą „Mój Prąd 4.0”, który udziela dofinansowanie zarówno na montaż fotowoltaika Poznań, jak i magazyny energii.
Zamrożenie cen prądu
Większość osób już z wielkimi obawami oczekuje informacji dot. cen prądu na przyszły rok. Wiemy, że będą na pewno znacznie wyższe niż w zeszłym roku i to nie ulega wątpliwości. Trzeba przygotować się na ciężkie czasy. Są podejmowane pewne kroki zwalczające drastyczne podniesienie cen, chociażby ustawa zamrażająca ceny prądu na rok 2023 podjęta przez sejm 7 października br. Z tego programu wchodzącego w skład “Tarczy Solidarnościowej” będzie mogło skorzystać blisko 17 mln gospodarstw domowych, jednak największe korzyści przysługują niepełnosprawnym, a także rolnikom bądź rodzinom z kartą dużej rodziny. Rząd również zaleca rozsądne korzystanie z energii elektrycznej. Za niewykorzystanie nie więcej niż 90% całkowitej energii z roku 2022 będzie można otrzymać specjalne premie wysokości 10% na rok 2024 r.
Dofinansowanie dla rolników
Rolnicy nigdy wcześniej nie mogli liczyć na wszelkie dotacje aż do października 2022 roku, kiedy to Komisja Europejska zatwierdziła polskie propozycje zmian dot. modernizacji gospodarstw rolnych pod nazwą „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Panele fotowoltaiczne w rolnictwie są nowością, o którą mogą się również starać osoby prowadzące działalność rolniczą w celach zarobkowych. Ile wyniesie maksymalne dofinansowanie na panele fotowoltaiczne i magazyny? Przyjmuje się, że jeden wnioskodawca może otrzymać nawet do 150 tys. zł wsparcia na instalację. Projekt ten ma na celu poprawić rentowność gospodarstwa rolnego.